Blog Fólie Základne pojmy

Blog 16. Ideme lepiť !

apríl 5, 2018

V tomto článku Vám predstavím všetky pomôcky, ktoré budete potrebovať na lepenie fólií a ktoré Vám zjednodušia prácu  a vysvetlím Vám, načo slúžia. 


Takže zoberme si to pekne po poriadku. Na začiatok budeme potrebovať vyčistiť náš povrch, na ktorý ideme lepiť nálepku.

  1. Lieh a utierky 

Pre trvácny a kvalitný výsledok nášho lepenia potrebujeme mať podklad čistý a zbavený nečistôt. Nato nám pomôže lieh a utierky.

Ja používam lieh PROGOLD. Cena za 1l je cca 2,20€ .


2. Voda (s Purom)

Ak máme podklad čistý a budeme aplikovať grafiku technikou na mokro, budeme potrebovať tlakový postrekovač. Do neho si napustíme vodu a pridáme trošku Puru. Tlakový postrekovač 1,5l vychádza na cca 4€.


Zdroj Hecht.sk

3. Stierka

Či už používame techniku na mokro alebo na sucho, potrebujeme stierku na vytláčanie vody, alebo na hladenie a vytláčanie vzduchu.

Stierky by som rozdelil do hlavných kategórii:

  • Plastové stierky a pomôcky
  • Plastové stierky s filcom
  • Filcové stierky.

Keď ide o hladenie vytlačenej grafiky, osobne preferujem plastové stierky s filcom, alebo celofilcové, Pri rezanej samolepke (prenoska) Vám postačí plastová stierka. Stierky sa dajú zakúpiť už od 2€. Ak máš záujem o stierku, tak mi napíš.


Celoplastová stierka

Plastové pomôcky pre ohnutie fólie

Plastová pomôcka na ohnutie

Plastová stierka s filcom

Celofilcová stierka

Zdroj fotiek stierok yellotools.com

4. Teplovzdušná pištoľ

Áno, niekedy Vám teplovzdušná pištoľ pomôže. Pri nahrievaní pozor, aby ste grafiku neprehriali, teda nespálili. Cena teplovzdušnej pištole cca 25€, s teplomerom cca 100€.


Teplovzdušná pištoľ Zdroj: hej.sk

5. Nôž

Dôležitým prvkom lepenia je orezový nôž. Mne sa osvedčili nože značky OLFA. Veľmi dobrý pomocníkom je orezový nôž Olfa 30stupňový.


Olfa 18mm Zdroj: olfa.com

Olfa 9mm 30stupnov. Zdroj: olfa.com

6. Ostatné

Je ešte mnoho pomôcok, ktoré sa dajú využiť pri lepení, ako odstraňovač lepidla (pri strhavaní starej grafiky), pravítka, magnetky, fixky, papierová páska a pod. Vymenoval som len tie základne veci, ktoré používam najčastejšie a ktoré sú vždy súčasťou môjho pracovného kufríka.


Ak sa chcete niečo spýtať, resp. poradiť, kontaktujte ma pomocou kontaktného formulára alebo priamo na som@reklamozrut.sk

Bez Komentára :(

Každý komentár poteší