Warning: Trying to access array offset on false in /www/r/e/u113716/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 3484
Potlač pera UV technológiou | Reklamozrut.sk

Blog 20. Potlač pera UV technológiou

Tento článok bude zameraný na potlač pier UV technológiou. V krátkosti Vám napíšem, ako UV technológia funguje a jednoduchý postup potlače pera.


Čo je UV tlač a ako funguje ?

UV tlač je priama potlač predmetov. Farby (farebné stále, odolné voči vode a rozmazaniu) sú vytvrdzované pomocou UV svetla. Hlava je asi 1,5 mm vysoko nad potlačaným predmetom. Konkrétne táto UV tlačiareň disponuje farbami CMYK + bielou farbou a lakom. (CMYK+W+V).

Nevýhodu UV tlači vidím len v nerovnosti potláčaného povrchu.

Potlač pera pomocou UV technológie

Ak máme zákazku, kde je potrebné potlačiť väčšie množstvo pier, je potrebné si vyhotoviť šablónu, do ktorej sa budú vkladať a vyberať perá.

Ja som si šablónu vyrezal z 2 mm hrubého plexiskla pomocou CO2 lasera. Grafiku som si nakreslil v Corel Draw. Následne do tejto šablóny sa naskladá grafika, ktorú chceme tlačiť. Na obrázku nižšie môžete vidieť grafiku pripravenú na tlač (ktorá je naskladaná v šablóne)  a šablónu z plexiskla.

Ak máme pripravenú grafiku a nachystanú šablónu, naukladáme do šablóny perá, ktoré chceme potlačiť.

Ďalším dôležitým krokom je určiť výšku nášho predmetu. UV tlačiareň má na to AMC mód. To znamená, že je potrebné sa dostať nad predmet (konkr. pero), červený laserový bod nám pomáha určiť miesto. Ak sme nad daným predmetom, potvrdíme AMC a UV tlačiareň si sama zmerá výšku predmetu.

Po zaostrení predmetu môžeme dať grafiku tlačiť v požadovaných parametroch.  Tlač prebieha nasledovne:

  • Pred začatím tlače UV tlačiareň si sama prejde pracovnú (tlačovú) plochu. Uistí sa, že sa nenachádza v pracovnej ploche prekážka, kde by mohla tlačová hlava zavadiť.
  • Ak tlačiareň nájde prekážku, tak tlačiareň vám ponúkne 2 možnosti.  Prvá možnosť: tlačiť s tým, že sa posunie stôl nižšie (odporúčam tento krok aplikovať len vtedy, ak posun stola je nižší ako 2mm). Druhá možnosť: zrušiť tlač, opraviť nerovnosti a zamerať výšku predmetu ešte raz.
  • Ak žiadne nerovnosti nie sú, tlačiareň začne tlačiť na daný predmet. Hlava je 1,5 mm výške nad predmetom, na hlave sú pripevnené UV lampy, ktoré okamžite vytvrdzujú farbu.

Na obrázku hore vľavo vidieť, ako prebieha UV tlač, priamo vytvrdzovanie farby pomocou UV lampy. Napravo hore je výsledok. Potlačené pero UV technológiou.


Toto je len stručný návod k UV technológií, ak by ste sa chceli niečo spýtať, dozvedieť sa viac, tak ma kontaktujte pomocou kontaktného formulára alebo priamo na: som@reklamozrut.sk

Odporúčané články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *