Warning: Trying to access array offset on false in /www/r/e/u113716/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 3484
Test aplikácie WhatTheFont | Reklamozrut.sk

Blog 23. Test aplikácie WhatTheFont

Určite ste natrafili na písmo (font), ktoré sa Vám páčilo, no žiaľ ste nevedeli jeho názov. Možno Vám s tým pomôže práve tento blog a test Android aplikácie WhatTheFont. Aplikácia si určite nájde miesto vo Vašom telefóne.


Tento blog bude zameraný na testovanie android aplikácie, ktorá je zaujímavá tým, že zisťuje názov písma podľa fotografie. Jej názov je WhatTheFont a je dostupná zadarmo.

Ako aplikácia funguje?   

Po nainštalovaní aplikácie Vás aplikácia pri prvom spustení výzve ku prístupu fotogalérie a ku kamere.  Na výber máte dve možnosti:

  • nahrať súbor z galérie
  • odfotiť font(písmo) kamerou.

Test 1 (blog o reklamnej výrobe – font „Grandhotel„):

Testoval som aplikáciu tou druhou metódou. Využíval som priamo kameru.

Takže na obrázku vyššie môžeme vidieť obrazovku (úplne vpravo) po odfotení. Fotil som logo priamo z blogu  www.reklamozrut.sk. Chcel som zistiť, ako sa nazýva písmo „blog o reklamnej výrobe“. Na obrazovke vpravo môžete vidieť, že aplikácia rozpoznáva texty a pri textoch spraví rámčeky. Ak klikneme na určitý rámček, tak pod rámčekom sa objaví kôš. Pomocou ikonky koša vieme nepotrebný rámček vymazať.  Na obrázku v strede môžete vidieť, že som nepotrebné rámčeky vymazal a zostal mi jeden konkrétny.  Rámček musí byť aktívny, pretože nás aplikácia nepustí ďalej.

Ak je rámček aktívny, dole v strede svieti šípka na modro. Po kliknutí aplikácia porovnáva písma a vyhodí podobné.  Na obrázku úplne vpravo môžeme vidieť, že aplikácia našla presne ten istý font. Trošku ma sklamalo, že tento konkrétny font nebol na prvom mieste, ale niekde okolo piateho.

Test 2 (fotka z knihy typografie – font „Franz„):

Na tento test som použil takisto kameru, ale typ písma som nefotil z pc. Ako vzorka mi poslúžila stránka z knihy typografie (ak by ste mali záujem, tak veľmi rad ju požičiam).  Postup je rovnaký. Urobil som fotku, prebytočné texty som zmazal a nechal jeden konkrétny riadok.

Aj s týmto si aplikácia poradila. Nuž hľadaný font nebol na prvom mieste, ale aplikácia ho vyhodila ako jeden z možných.

Spravil som ešte pár testov, a aplikácia si s nimi poradila dobre. Ak nenašla rovnaké písmo (font), tak našla aspoň veľmi dobrú alternatívu. 

Ako používať aplikáciu, aby ste sa dopracovali k najlepším výsledkom?

  • Ak máte texty v riadkoch, nepoužívať jeden rámček ale rozdeliť rámčeky na viac riadkov
  • Hľadané písmo musí byť v rovine (fotografia sa dá upraviť, orezať)
  • Ak máte rozdielne typy písmen v jednom riadku, je potrebné rozdeliť rámček tak, aby každý typ písma mal svoj vlastný rámček.

Záver a zhodnotenie:

Aplikáciu hodnotím veľmi pozitívne.  V každom jednom teste obstála veľmi dobre. Veľké plus je, že je dostupná pre IOS a ANDROID zadarmo. Aplikácia šetrí čas a máte ju dostupnú vždy so sebou. Aplikáciu si ponechám v telefóne a budem ju využívať.

Celkové zhodnotenie:

Aplikácia má jednoduché a intuitívne ovládanie, šetrí čas.  Dávam jej 8 bodov z 10.


Linky na stiahnutie :

IOS: https://itunes.apple.com/us/app/whatthefont/id304304134?mt=8

ANDROID: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.monotype.whatthefont

Odporúčané články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *