Warning: Trying to access array offset on false in /www/r/e/u113716/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 3484
Lepíme fóliu namokro | Reklamozrut.sk

Blog 12. Lepíme fóliu namokro

V tomto článku Vám ukážem postup lepenia fólie (konkrétne na plast) metódou namokro. Je to taký môj zaužívaný postup lepenia väčšej grafiky bez pomoci inej osoby.


1. krok: Pomôcky

Pripravíme si potrebné pomôcky na lepenie. Budeme potrebovať:

  1. Plast, na ktorý budeme lepiť.
  2. Vytlačenú grafiku na samolepiacu fóliu.
  3. Lieh a utierky (liehom očistíme plast a zbavíme ho tak nečistôt).
  4. Tlakovú nádobu s vodou. TIP: pre lepšie hladenie fólie odporúčam pridať do vody trochu Puru. 
  5. Stierku na hladenie s filcom. TIP: s filcom preto, aby sme nepoškrabali grafiku.
  6. Nôž a pravítko.

2. krok: Postup

Pripravíme si plast , na ktorý budeme grafiku lepiť a poriadne ho vyčistíme liehom, odmastíme a zbavíme nečistôt. Tento krok je dôležitý, pretože aj najmenšia špinka pod fóliou vyzerá cca 5 krát väčšia.

Po dôkladnom vyčistení plastu môžeme aplikovať jarovú vodu pomocou tlakovej nádoby.

Teraz pristúpime k tej náročnejšej časti, a to odlepenie podkladového papiera od samolepiacej fólie. Keďže v tomto prípade to bola väčšia grafika (70×50 cm a nemáme nikoho, kto by nám s tým pomohol), tak môj postup je nasledovný:

  1. Ak máme mokrý plast, položíme naň grafiku tak, aby podkladový papier bol hore, čiže grafikou na vodu. Takto sa grafika akoby prichytí o plast.
  2. Grafika pôsobením vody je prichytená o plast a môžeme pomaly odlepovať podkladová papier. TIP 1: Po odlepení podkladového papiera môžeme ešte na samolepiaciu fóliu aplikovať vodu. TIP 2: Pred manipuláciou s fóliou odporúčam namočiť v jarovej vody končeky prstov.

Ďalej otočíme grafiku a umiestnime ju na plast (grafika je mokrá, ale to nám nevadí). Snažíme sa ju položiť na plast tak, aby bola čo najmenej pokrčená.  Teraz sa môžeme pustiť k samotnému hladeniu fólie (vytláčanie vody spod fólie). Postup je nasledovný: začíname stále od stredu fólie smerom ku stranám. Je nutné začať od stredu grafiky. Keďže máme fóliu mokrú a stierku s filcom tiež, fólia by sa nám nemala poškrabať. Po uhladení poutierame grafiku od vody a pripravíme na orezávanie. TIP: pred samotným orezávaním chvíľku počkáme. 

Posledný krok je samotné orezávanie. Uistite sa, že máte dostatočne ostrý nôž. Ak Vám jeho ostrosť nevyhovuje, tak je potrebné zlomiť časť čepele. Dôležité je aj pravítko – ja používam pravítko určené na orezávanie. Na spodnej hrane má filc, bráni pohnutiu pravítka a ma vyvýšenú hranu proti porezaniu sa. TIP 1: Vyhnite sa plastovým pravítkám, používajte kovové.  TIP 2: Stále orezávajte grafiku smerom von. Ak sa Vám vyšmykne rez, zarežete mimo grafiku.


Ak potrebujete s niečim poradiť, tak ma kontaktujte pomocou kontaktného formulára alebo napíšte na som@reklamozrut.sk

Odporúčané články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *