Blog Lis Sublimácia Tlač

Blog 9. Potlač vankúšovej obliečky

január 24, 2018

Možno Vás niekedy napadlo obdarovať niekoho vankúšom s vlastnou potlačou. V tomto článku Vám ukážem jeden z niekoľkých spôsobov, ako sa dá obliečka potlačiť vlastným motívom. Konkrétne si preberieme príklad potlače sublimáciou.  


Postup:

1,   Potrebujeme vlastný motív, teda grafiku. Netreba zabudnúť, že ide o sublimáciu, takže grafiku treba nachystať vo farbách RGB. Pri inštalácií tlačiarne (špeciálnej, ktorá má sublimačné atramenty a papier) sa inštaluje aj ovládač, ktorý konvertuje grafiku z RGB do CMYK. Pozor! Nie CMYK do CMYK.

2,   Motív máme vytlačený. Môžeme prejsť k samotnému potláčaniu (teda skôr k nažehlovaniu). Keďže máme výtlačok na papieri a nažehlujeme ho pomocou papiera na obliečku, ide o transferovú metódu.

Aby som nezabudol, sublimácia je určená na umelé materiály, nie na bavlnu. Obliečka musí byť napr. z polyesteru (to sa mi osvedčilo).

3,   Samotné nažehlovanie prebieha v plochom lise , pri teplote 190 stupňov a 40 sekúnd , netreba zabudnúť nastaviť vysoký prítlak.

Zopár rád na záver:

  1. Pri nažehlovaní odporúčam na vrch papiera položiť teflónovú podložku, ktorá zabráni nalepeniu papiera na vrchnú časť lisu a takisto zabráni k nažehleniu alebo pošpineniu obliečky.
  2. Ak máme obliečku o veľkosti napr. 35x35cm, odporúčam pripraviť grafiku aspoň o 4cm menšiu po celom obvode. Obliečka 35 x 35 cm – výsledná grafika 27 x 27 cm.

 

Bez Komentára :(

Každý komentár poteší