Blog Farby Grafika Základne pojmy

Blog 2. RGB vs CMYK

január 16, 2018

V tomto článku si prejdeme základné modely farieb , s ktorými sa dostávam najčastejšie do kontaktu. RGB a CMYK, čo to znamená ? Možno ste niekedy postrehli, že keď ste si dali vytlačiť obrázok, tak farby sa nezhodovali s Vašimi farbami na monitore. Pravdepodobne ste mali obrázok,grafiku v modeli RGB.

1.RGB

R-RED (červená), G-GREEN (zelená), B-BLUE (modrá) – Farebný model RGB je určený pre počítačové monitory, televízne obrazovky, digitálne kamery. Hlavná vlastnosť RGB je tá, že svetlo vyžaruje.

2.CMYK

C-CYAN (azúrová) , M-MAGENTA (purpurová) Y-YELLOW (žltá), K-BLACK (čierna) – Farebný model CMYK sa používa pri tlači a na rozdiel od RGB svetlo absorbujú.  Ak sa pýtate, prečo to CMYK a nie CMYB (black) , tak dôvod je jednoduchý , je to kvôli tomu aby sme si to nemýlili s modelom RGB, kde B je BLUE (modrá). Po novom sa čierna v modely CMYK určuje aj ako KEY – ako kľúčová farba

 

Záver a zhrnutie :

Prečo sa teda nezhodujú farby na monitore s tlačou ? Keď sa pozrieme na obrázok vyššie , diagram, kde model RGB je ohraničený plnou čiarou a model CMYK čiarkovanou, tak vidíme že, model RGB má širšie farebné spektrum.  Ľudovo povedané: „model RGB vie zobraziť viac farieb, ako model CMYK vytlačiť“.

V ďalšom článku si povieme, môžeme tlačiť a pripraviť grafiku v RGB ? Čítaj tu: Tlačíme v RGB

1 Komentár

  • Reply Tlačíme v RGB | Blog o reklamnej výrobe január 17, 2018 at 7:12 pm

    […] ju máte preposlať vo farbách CMYK ? Rozdiel medzi RGB a CMYK som už písal v článku tu:  http://www.reklamozrut.sk/rgb-vs-cmyk/ , neskôr Vám nachystám článok ako jednoducho previesť farby z RGB do CMYK pomocou […]

  • Každý komentár poteší