Warning: Trying to access array offset on false in /www/r/e/u113716/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 3484
Samolepka s orezom | Reklamozrut.sk

Blog 14. Samolepka s orezom

Stretli ste sa s tým, že reklamná agentúra chcela od Vás orezovú vrstvu pre Vašu grafiku? V článku si ukážeme, ako sa vytlačená grafika orezáva  pomocou rezacieho plotra a orezových značiek.


1. Príprava grafiky a príprava orezu 

Na začiatok si vysvetlíme pojmy: grafika na tlač a grafika na orez.  Grafika na tlač je grafika, ktorú tlačíme na samolepiacu fóliu. Grafika na orez je grafika, ktorá nám znázorňuje rez (obdlžník alebo štvorec si vieme orezať aj ručne pomocou noža alebo pravítka, pri zložitejšej grafike použijeme rezací ploter).

Na obrázku vyššie vidíme nášho maskota reklamožrúta. Vľavo je tlačová grafika s orezom, ktorá je vytvorená v CorelDraw. Grafiku treba rozdeliť do dvoch vrstiev – na obrázku úplne vpravo.  Vrstva Grafika je naša grafika, ktorú chceme tlačiť (pri tlači sa orezová grafika vypína – netlačí sa).

Na obrázku v strede vidíme orezovú grafiku,  ktorú netlačíme, ale slúži k tomu, aby rezací ploter vedel kadiaľ ma rezať.  A ako vie rezací ploter, kde sa nachádza grafika? Nato slúžia orezové značky, ktoré si pridáva sám tlačiar pri tlači. TIP: Ak by ste si chceli domov zadovážiť rezací ploter na orezávanie grafiky podľa orezových značiek, musí byť ploter vybavený optikou na snímanie orezových značiek.

2. Konkrétny príklad

Ak máme nachystanú tlačovú a orezovú grafiku, nasledujúci krok pred tlačou je pridanie orezových značiek. To už sa robí priamo v reklamnej výrobe. Po pridaní orezových značiek sa vypne (deaktivuje) orezová grafika a nasleduje samotná tlač.

Na obrázku vyššie je červeným krúžkom označená jedna orezová značka (konkrétne typ 1, samozrejme orezové značky sú štyri – v každom rohu) .

Po vytlačení grafiky sa fólia založí do rezacieho plotra, ktorý má optiku na snímanie orezových značiek. V grafike sa vypne tlačová grafika a ostane len orezová. Nasleduje orezávanie.

Vo videu môžete vidieť rezací ploter Graphtec so snímaciou optikou pre orezové značky. V prvom kroku si rezací ploter pomocou optiky načíta orezové značky (štyri značky). Podľa toho následne orezáva grafiku. Po orezaní rezacím plotrom vyčistíme nadbytočnú fóliu. Výsledok môžete vidieť na fotkách dole:


Ak sa chcete niečo spýtať, resp. poradiť, napíšte mi na som@reklamozrut.sk.

Odporúčané články

1 komentár

  1. Pekný popis a fotky. To video je ako bonus.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *