Warning: Trying to access array offset on false in /www/r/e/u113716/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 3484
Vyrábame hrnčeky sublimáciou | Reklamozrut.sk

Blog 5. Vyrábame hrnčeky sublimáciou

„Ako sa vyrábajú hrnčeky sublimáciou ? V tomto článku Vám napíšem presný postup, ako sa potláča hrnček, čo všetko je k tomu potrebné a na záver niekoľko praktických rád.“


Čo je sublimácia sa dočítaš tu: (momentálne v procese písania)

Ideme potláčať hrnček. Čo je k tomu potrebné ?

 1. Počítač – najlepšie s grafickým programom pre tvorbu grafiky
 2. Tlačiareň -špeciálna tlačiareň so sublimačnými tonermi a papierom
 3. Sublimačný hrnček – obsahuje na povrchu sublimačnú vrstvu, pričom klasický túto vrstvu nemá
 4. Termopáska – tepelná, odolná páska na prichytenie grafiky na hrnčeku
 5. Termolis

1.Krok: príprava grafiky. Áno, ja viem, že ste počuli, že grafika do tlače sa pripravuje vo farbách CMYK, ale vždy sa nájde nejaké ale, takže grafiku treba nachystať v RGB. Prečo? To si vysvetlíme v kroku číslo 2.

2.Krok: následná tlač. Keď máme nachystanú grafiku v RGB (tento krok je veľmi podstatný), tak môžeme dať tlačiť,nezabudnúť tlačiť zrkadlovo. Písal som vyššie, že je potrebné mať špeciálnú sublimačnú tlačiareň s nainštalovaným ovládačom pre správu farieb. A prečo RGB? Pretože ovládač robí to, že prevádza farby z RGB do CMYK. Pozor nefunguje na princípe CMYK – CMYK.

Na obrázku vyššie príprava grafiky vo farbách RGB.

Na obrázku vyššie ovládač, ktorý spravuje farby z RGB do CMYK (power driver – dôležitá súčasť tlače).

3.Krok: Prichytenie (nalepenie) orezanej grafiky na sublimačný hrnček termopáskou. Je dôležité, aby to bola termopáska, pretože hrnček sa bude vkladať do termolisu. Viď obrázok nižšie.

4.Krok: Samotný sublimačný proces v termolise. Termolis treba nastaviť na teplotu 180 stupňov a čas na 180 sekúnd. Nezabudnúť na silný prítlak.

A tu je výsledok:

Zopár rád na záver:

 1. Klasický sublimačný hrnček (330ml) je vysoký cca 8,5cm. Z teoretického hľadiska by sme hrnček mohli potlačiť odspodu po vrch. t.j na celú výšku 8,5cm. Z praxe sa mi osvedčilo, že najlepšie je nachystať grafiku max. na výšku 8 cm. Prečo ? Na vrchných a spodných hranách hrnček nie je dokonalo rovný a to ma za následok to, že keď ho dáme do lisu, tak lis nedolieha (prítlakom) na tie hrany po celej dĺžke rovnako.  Môže sa stať (a v 90% prípadoch sa stane), že farba nie je na všetkých miestach rovnako prenesená a na hrnčeku vidno fľaky. Samozrejme, neskôr pridám názorne fotky.
 2. Pri samotnej sublimácií, keď máme lis nahriaty na 180 stupňov a vkladáme nový hrnček, treba si uvedomiť, že hrnček je studený a stane sa to, že teplota na lise klesne o cca 30-40stupňov. Preto netreba spustiť odpočítavanie hneď, ale počkať kým sa lis nenahraje na 180 stupňov a až vtedy spustiť odpočítavanie 180 sekúnd.
 3. Po časovom limite, teda ak ubehne 180 sekúnd, je potrebné ešte za tepla sťahovať grafiku a potom dať hrnček schladiť napr. do vedra s vodou, aby sa póry uzavreli a ukončil sublimačný proces.

Odporúčané články

6 komentárov

 1. Sakra vidím, že máme stejné nápady 😀 Já dělal před půl rokem podobný hrníček.

  1. Ahoj, no to bolo skôr robené na zákazku pre kamarátku, len som to troška upravil 🙂

 2. Ako vytlacim na cierny hrncek biele alebo ine farebne pismo? Dakujem za odppved

 3. Ahoj, plánujem kúpiť hrnčekolis a sublimačnú tlačiareň.
  Je lepší lis s membránou alebo stači bez membrány??? (jeden predajca povedal že lepšie s ňou, druhý zasa že pri menšom množstve nevidí zásadné rozdiely).

 4. Dakujem za clanok, chcem poprosit o radu – umyvanie v umyvacke riadu, musi sa kupit speci hrncek ci papier? Ako na toto, svojho casu som tiez potlacal ale nechal som toho prave kvoli tej kvalite, farebnej stalosti – prikladal som nalepku neumyvat v umyvacke ale uz som si vsimol ze zrejme technologia pokrocila, niektore firmy rovno pisu – mozne umyvat v umyvacke, tak sa chcem opytat na toto. Ci sa to este nakoniec nejak prelakuje? Ak ano cim? Dakujem

 5. Ahoj. Vsetko som si nakúpila na sublimaciu šálok. No stále mi to nejde. Už neviem co robím zle… ‍♀️

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *