Blog Fólie Ploter

Blog 8. Vyrábame vyrezávanú samolepku

január 22, 2018

„V tomto článku si ukážeme, ako sa vyrába vyrezávaná samolepka pomocou rezacieho plotra. Celý postup od rezania,cez vyčistenie fólie, aplikovanie s aplikačnou pvc fóliou až po samotné nalepenie.“ 


Čo vlastne vyrezávaná samolepka je?

Vyrezávaná samolepka sa zvyčajne vyrezáva pomocou rezacieho plotra zo samolepiacej fólie. Samolepiaca fólia je jednofarebná fólia, ktorá má z druhej strany papier, ktorý po odlepení odkryje lepiacu časť.

Proces vyrezávania

Nato, aby sme vedeli samolepku vyrezať, potrebujeme rezací ploter a grafiku pripravenú v krivkách (vektorovú) . Vektorová grafika sa skladá z čiar a objektov. Rezací ploter presne kopíruje vektorovú grafiku (číže kopíruje čiary,objekty,linky..). O nastavení plotra si povieme v inom článku. Ak máme vyrezanú grafiku, je ju potrebné vyčistiť – odstrániť všetko, čo nie je naša grafika. Ja nato používam špeciálnu ihlu (môžete vidieť na obrázku nižšie).

Po vyčistení fólie máme samolepku nachystanú a pripravenú k nalepeniu. Pri našej zložitejšej grafike musíme použiť aplikačnú fóliu, aby sa nám nestalo to, čo môžete vidieť na obrázku nižšie:

Grafika má tenké linky a po odlepení z podkladového papiera môže stratiť svoj tvar. Pre uľahčenie použijeme aplikačnú pvc fóliu. Aplikačnú fóliu nalepíme na vrch samolepky (k nalepeniu poslúži stierka, ak ju nemáme, tak môžeme použiť niektorú z vernostných kariet). Aplikačnú fóliu začneme pomaly odlepovať a naša grafika sa odlepí od podkladového papiera a zostane na aplikačnej fólií – zachová si svoj tvar. Teraz je pripravená k nalepeniu.

Samotné lepenie:

Ak máme grafiku na aplikačnej fólií a vhodné miesto na nalepenie (miesto odporúčam utrieť liehom od prachu a nečistôt), pristupujeme k samotnému nalepeniu. Pri malej grafike postupujeme takto: priložíme vrch samolepky na daný povrch a postupne stierkou alebo kartou hladíme grafiku dole a do strán. Po uhladení odlepíme aplikačnú fóliu. Grafiku ešte môžeme prestierkovať (opatrne, aby sme nepoškrabali fóliu).

A výsledok si môžete pozrieť.

Bez Komentára :(

Každý komentár poteší